Historia piłkarskiego obuwia jest obszerna, dlatego w jednym wpisie nie zdołaliśmy podać choćby połowy najistotniejszych faktów i ciekawostek. Dziś prezentujemy drugi wpis, w którym opowiadamy między innymi o piłkarskich osiągnięciach adidasa, najlepiej sprzedających się butach i konkurencji między adidasem a Pumą.
Buty, które uratowały piłkarską karierę
W dziejach marki adidas jednym z najważniejszych modeli był ten stworzony na potrzeby Uwe Seelera. Niemiecki zawodnik doznał kontuzji, w wyniku której miał zerwane ścięgno Achillesa. Projektanci uwzględnili w butach dodatkową warstwę materiału w tym obszarze. Ponadto w modelu uwzględniono przemyślany system wiązania, które pozwalał na odciążenie uszkodzonego ścięgna. Uwe Seeler chętnie korzystał z zaprojektowanego z myślą o nim modelu, dzięki czemu mógł wrócić do formy i znów prezentować swoje umiejętności na murawie. To właśnie piłkarskie obuwie adidasa pozwoliło mu strzelić kluczową bramkę podczas eliminacji do mistrzostw świata.
Sprzedażowy sukces adidasa
W 1979 roku adidas wypuścił na rynek piłkarskie buty z kangurzej skóry. Chodzi oczywiście o legendarny dziś model Copa Mundial, który miał nieco krótsze ćwieki niż jego poprzednicy. W konstrukcji wykorzystano też wzmocnienie obszaru pięty. Model ten stał się inspiracją dla innych producentów, którzy zaczęli uzupełniać swoje asortymenty podobnym obuwiem dla piłkarzy. Co ciekawe, adidas Copa Mundial to jeden z najlepiej sprzedających się modeli piłkarskich w historii tej dyscypliny sportowej.
Pierwsze korki stworzone przez piłkarza
W 1994 na sklepowych półkach zaistniało pierwsze piłkarskie obuwie zaprojektowanego przez zawodowego piłkarza. Craig Johnston, australijski piłkarz, były zawodnik Liverpoolu opracował buty, które dziś znamy jako adidas Predator. Wcześniej w produkcji obuwia piłkarskiego najczęściej wykorzystywano skórę, która w modelu Johnstona zastąpiona została tworzywem sztucznym. W Predatorach zastosowano też ostre stożkowate kolce, które gwarantowały niespotykaną w poprzednikach przyczepność do podłoża na różnych boiskach. Były zawodnik Liverpoolu przemyślał swój projekt pod względem każdego detalu, dlatego buty oferowały optymalną kontrolę nad piłkę, nawet podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Obuwie były testowane na zaśnieżonych murawach przez takich zawodników jak Franz Beckenbauer, Paul Breitner czy Karl-Heinz Rummenigge. Predatory mogły pojawić się w ofercie innego producenta, jednak tylko adidas dostrzegł potencjał w pomyśle Craiga Johnstona, dzięki czemu buty trafiły do masowej produkcji i po dziś dzień dostępne są w sklepach w różnych wydaniach.
Bratobójczy pojedynek, czyli konkurencja między adidasem a Pumą
Adolf i Rudolf Dasslerowie od 1924 roku zajmowali się wspólnie prowadzeniem przedsiębiorstwa Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Między braćmi doszło jednak do konfliktu, w wyniku którego panowie zaczęli tworzyć dwa niezależne brandy. Adolf Dassler założył markę adidas, a Rudolf Dassler utworzył markę, którą dziś znamy pod nazwą Puma. Firmy braci Dasslerów intensywnie ze sobą konkurowały na przestrzeni lat. W odpowiedzi na wprowadzony do sprzedaży w 1994 roku model adidas Predator sygnowana sylwetką drapieżnego kota marka stworzyła buty Puma Cell Technology. Z kolei niedługo później brand założony przez Adolfa Dasslera stworzył piłkarskie korki wyposażone w klinowe kolce.
Nowe technologie w butach piłkarskich
Choć producenci piłkarskiego obuwia korzystali z innowacyjnych technologii już od dawna, intensywny rozwój tego rodzaju rozwiązań nastąpił w nowym milenium. Za sprawą firmy Nomis w 2002 roku świat ujrzał Wet Control Technology. W 2006 roku hiszpańskie przedsiębiorstwo Kelme wprowadziło do swojej oferty buty piłkarskie bez sznurowadeł. Tego rodzaju wynalazków pojawiło się oczywiście znacznie więcej, a co istotne – producenci regularnie prezentują coraz to nowsze technologie.
Popularne modele butów piłkarskich z ostatnich lat
Producenci sportowego obuwia sporo uwagi poświęcają kategorii butów do piłki nożnej, dlatego sklepowe półki uginają się pod ciężarem propozycji dla miłośników tej dyscypliny sportowej, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Wpływ na popularność poszczególnych modeli mają w dużej mierze sami piłkarze, którzy często nawiązują współpracę z cenionymi markami, tym samym kształtując sportowe trendy. Szczególną sympatię w ostatnich latach cieszyły się takie modele jak adidas F50, adidas Predator, Nike Mercurial Vapor III, Nike Air Zoom Total 90s czy Reebok Pro Rage.