Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Początkujący mogą zacząć ją uprawiać niemal „z marszu”. Na początek wystarczą jakiekolwiek sportowe buty i wygodna odzież, jeśli jednak chcesz na dłużej związać swoją przyszłość z bieganiem, zaopatrz się w obuwie specjalnie do tej dyscypliny przeznaczone. Biegówki zmniejszą ryzyko kontuzji i podniosą komfort każdego kroku. Ogrom dostępnych na rynku fasonów i marek może przyprawiać o zawrót głowy, więc jeśli nie masz pewności, jak wybrać idealne buty do biegania, to nasz poradnik na pewno pomoże ci w dokonaniu odpowiedniej decyzji zakupowej.
Rodzaj stopy
Pierwsza rzecz, jaką musisz sprawdzić, to rodzaj Twojej stopy. Określenie to może nie jest do końca fortunne, ponieważ w praktyce nie chodzi o jej budowę czy kształt, ale o to, jak układa się ona podczas biegu względem podłoża. Stopy pronujące układają się do wewnątrz, supinujące do krawędzi zewnętrznej. Żadnych odchyleń nie wykazują stopy neutralne. Gdy uda ci się określić rodzaj twoich stóp, będziesz już wiedzieć, do jakiego rodzaju butów ograniczyć poszukiwania.
Rozmiar i dopasowanie
Buty biegowe powinny być idealnie dopasowane rozmiarem do stopy. Nie ma w tej dyscyplinie miejsca na obuwie za duże lub za małe. Buty przed zakupem należy przymierzyć, ponieważ ich rozmiarówka może różnić się od standardowej dla danej marki, a także pomiędzy poszczególnymi brandami. But do biegania powinien dobrze przylegać, ale pozostawiać niewielki margines luzu. Podczas treningu stopa męczy się i nieznacznie puchnie.
Rodzaj nawierzchni
Wybierając najlepsze dla siebie buty do biegania musisz zdecydować, po jakiej nawierzchni zamierzasz się poruszać – czy będzie to asfalt, czyli nawierzchnia bardzo twarda, czy miękkie tereny zielone. Im twardsza nawierzchnia, tym wyraźniejsza powinna być amortyzacja. Na asfalcie na pewno nie sprawdzą się buty z lanej, jednolitej gumy. Tu potrzeba elastycznych pianek, poduszek gazowych oraz odpowiedniego podwyższenia pod piętą. W terenie można zdecydować się na buty o mniejszej amortyzacji, ale za to dobrze stabilizujące stopy na nierównej, pełnej pułapek nawierzchni leśnej.
Dystans ma znaczenie…
To, jak bardzo amortyzowane buty musisz wybrać, zależne jest również od tego, na jakie dystanse zamierzasz biegać. Zasada jest prosta – im dłuższe trasy biegowe, tym bardziej sprężysta amortyzacja. Projekty na krótkie, szybkie dystanse zazwyczaj nie posiadają bardzo elastycznych podeszw, ale mocno wspierają naturalny ruch stopy, jaki wykonuje ona przetaczając się z pięty na palce.
…waga biegacza również
Nie bez znaczenia pozostaje również to, ile waży sam biegacz. Osoby o prawidłowym wskaźniku BMI nie muszą się niczym martwić – bez problemu znajdą dla siebie obuwie. Trudniej może być w przypadku osób z nadwagą oraz otyłych. Im cięższa osoba, tym szybkiej niszczą się buty. Chociaż osoba o dużej wadze potrzebuje amortyzacji, aby odciążyć stawy, to jednak w jej przypadku modele z piankową podeszwą środkową stracą swoje właściwości już po kilku treningach. Wyjątkiem są specjalistyczne pianki obuwnicze, takie jak Nike React czy adidas Boost. Jeśli nie chcesz jednak zdecydować się na buty z tak zaawansowanymi rozwiązaniami, postaw po prostu na sprężystą gumę.
Materiały wysokiej jakości
Obuwie biegowe musi być wytrzymałe. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Nie ryzykuj odklejenia podeszwy, zerwania sznurowadeł czy przetarcia wyściółki, decydując się na najtańszy produkt całkowicie nieznanej marki. Najwyższej jakości materiały znajdziesz w projektach cenionych brandów, jak chociażby Nike, Puma, adidas, Reebok czy Under Armour.
Buty do biegania to temat rzeka. W tym krótkim tekście zawarliśmy jednak absolutne minimum, które pomoże ci w doborze najlepszych dla ciebie butów do biegania. Jeśli wciąż masz wątpliwości, na jaki model się zdecydować, poproś o pomoc sprzedawcę w klepie stacjonarnym.