Podeszwa jest jednym z podstawowych elementów w konstrukcji każdego obuwia. W butach stosuje się różne rodzaje podeszw, przez co należy rozumieć zarówno różnorodność w kwestii stosowanych materiałów, jak i rozwiązań konstrukcyjnych. Sporo zależy od przeznaczenia danego modelu obuwia. Jednak już na samym początku rozważań na temat podeszw trzeb zaznaczyć, że ten element znacząco wpływa na wygodę butów.
Podeszwa skórzana
Podeszwa z naturalnej skóry stosowana jest przede wszystkim w eleganckim obuwiu, dedykowanym formalnym strojom na bardziej oficjalne okazje. Choć trzeba przyznać, że taki rodzaj podeszwy prezentuje się bardzo szykownie, nie jest najwygodniejszy. W dodatku skórzana podeszwa podatna jest na uszkodzenia mechaniczne, wobec czego wymaga sporej dozy cierpliwości i odpowiednich sposobów pielęgnacji.
Podeszwa gumowa
Jest to podeszwa, którą najczęściej możemy spotkać w wielu rodzajach obuwia. Koszty jej produkcji są znacznie niższe niż w przypadku naturalnej skóry, dlatego gro producentów decyduje się na jej stosowanie w oferowanych przez siebie butach. Wygoda użytkowania gumowej podeszwy zależeć może w dużej mierze od jakości wykorzystanej przez daną firmę gumy. Gumowa podeszwa bez cienia wątpliwości daje najwyższy poziom komfortu. Guma w większości przypadków jest miękka, zatem świetnie sobie radzi w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Taka podeszwa jest podparciem dla stopy, oferującym naturalną amortyzację przy każdym kroku. Najczęściej to rozwiązanie widoczne jest w butach sportowych, w których inne materiały jako baza dla podeszwy zwyczajnie nie sprawdziłyby się. Sportowcy potrzebują wsparcia dla stopy i optymalnego poziomu amortyzacji, dostosowanego do uprawianej dyscypliny. Gumowa podeszwa bez problemu radzi sobie z nierównościami oraz innymi przeszkodami na drodze. Ponadto gumową podeszwę łatwo połączyć z innowacyjnym systemami i technologiami wspierającymi absorbowanie wstrząsów. Takich rozwiązań nie brakuje na dzisiejszym rynku obuwia sportowego. Większość wspomnianych systemów i technologii ma za zadanie gwarantowanie użytkownikowi jeszcze większej amortyzacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne poduszki gazowe, zaawansowane wkładki żelowe oraz szereg nowoczesnych tworzyw syntetycznych. Większość producentów konstrukcję podeszwy dzieli na dwie części: piankową podeszwę środkową i gumową podeszwę zewnętrzną.
Zaletą gumowej podeszwy jest przede wszystkim jej wytrzymałość, które przekłada się na ogólną żywotność obuwia. Dzięki temu możemy się cieszyć ulubionym modelem butów przez długi czas. Podeszwa z wysokiej jakości gumy zapewnia nie tylko odpowiednią przyczepność do podłoża, ale jest też odporna na ścieranie oraz negatywny wpływ wilgoci i towarzyszącej jej pleśni. Wszystkie opisane właściwości sprawiają, że buty z gumową podeszwą możemy zaliczyć do najwygodniejszych, potwierdzając tym samym tezę, że rodzaj podeszwy wpływa na wygodę butów.