Historia Butów Do Piłki Nożnej Cz. 1

historia butów do piłki nożnej

Dzisiejsza piłka nożna to zupełnie inna dyscyplina sportowa niż pół wieku temu. Obecnie piłkarze mają dostęp do nowoczesnego sprzętu oraz innowacyjnych technologii. Różnice można dostrzec zarówno w stylu gry zawodników, jak i w ich wyposażeniu. 50 lat temu piłkarze grali w butach, które nie oferowały szeregu zaawansowanych technologicznie systemów, czuwających nad komfortem zawodnika i dynamiką ruchów. Dla wszystkich fanów piłki nożnej przygotowaliśmy serię wpisów, w których bierzemy pod lupę piłkarskie obuwie i skrupulatnie przyglądamy się jego historii.

Królewskie buty piłkarskie

Piłka nożna znacząco rozwinęła się na przestrzeni wieków. Badacze historii twierdzą, że ów sport narodził się w XVI wieku. Ze źródeł historycznych można się też dowiedzieć, że popularyzatorem tej dyscypliny był król Henryk VIII, który posiadał specjalnie zaprojektowane dla niego buty futbolowe. Za projekt powstałych w 1525 roku królewskich „korków” odpowiedzialny był Cornelius Johnson. Obuwie nie zachowało się do czasów współczesnych, dlatego nie można go zobaczyć na własne oczy. Pozostaje nam wierzyć historykom, którzy twierdzą, że były to wykonane z twardej skóry buty za kostkę.

Buty do piłki nożnej w XIX wieku

W XIX wieku buty piłkarskie charakteryzowały się dość sporą wagą. Ważyły one około pół kilograma i były wytwarzane z twardej skóry naturalnej. Sięgały za kostkę, wobec czego wielu ludziom w dzisiejszych czasach zapewne kojarzyłyby się z łyżwami. Buty futbolowe w XIX wieku nie należały do najwygodniejszych i mało miały wspólnego z obuwiem, w jakim dzisiaj możemy podziwiać najpopularniejszych zawodników. Cholewka pochłaniała wodę, więc w czasie deszczu obuwie stawało się jeszcze cięższe i nie sprzyjało swobodnemu poruszaniu się po boisku. Butom nie brakowało jednak pewnej dozy funkcjonalności, ponieważ były wyposażone w stalowe elementy w przedniej części, w celu ochrony palców.

Lżejsze buty piłkarskie

Piłka nożna cieszyła się szczególną popularnością w Wielkiej Brytanii. Z czasem docierała też na inne kontynenty. Znaczące zmiany nastąpiły, gdy w piłkę nożną zaczęli grać mieszkańcy Ameryki Południowej, gdzie przeważały suche boiska. Wówczas powstały lżejsze buty o bardziej aerodynamicznym kształcie. Co ciekawe, w Ameryce Południowej przez wiele lat grano boso. W taki sposób swoje piłkarskie umiejętności szlifował między innymi Leonidas da Silva, który był gwiazdą III Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych we Francji.

Pierwszy piłkarski projekt w portfolio marki adidas

W piłce nożnej najwięcej zmian dokonało się po zakończeniu II wojny światowej. W latach 50. w ofercie marki adidas, założonej przez Adolfa Dasslera, pojawiły się profesjonalne buty dla piłkarzy. Można w nich było oglądać występy reprezentacji Niemiec podczas zmagań w Pucharze Świata w 1954 roku w Szwajcarii. Model oferował niespotykaną dotąd lekkość i zwrotność. W dodatku innowacyjne rozwiązania sprawiły, że buty gwarantowały wyjątkową przyczepność do podłoża. W zależności od rodzaju boiska, piłkarze przyczepiali do podeszwy ćwieki o odpowiedniej długości. Obuwie wyprodukowano z naturalnej skóry cielęcej.

adidas inspiracją dla innych producentów

Sukces reprezentacji Niemiec w Pucharze Świata sprawił, że oczy całego świata skupione były na produkcie Adolfa Dasslera. W wyniku takiego obrotu sytuacji pozostali producenci również postanowili tworzyć podobne obuwie dla piłkarzy. Lekkie i zwrotne korki zagościły w portfolio takich marek jak Puma, Hummel czy Mitre. Pierwszy z wymienionych brandów należał do Rudolfa Dasslera, brata wspominanego już Adolfa. W ofercie Pumy pojawił się model Atom, który oferował podeszwę z gumowymi lub plastikowymi wypustkami. W sygnowanych sylwetką drapieżnego kota butach grał między innymi Pele, brazylijska legenda piłki nożnej. W tamtym okresie większość zawodników pojawiała się na murawie w produktach adidasa. Popularny Brazylijczyk wybierając buty Pumy znacząco wpłynął na wzrost popularności brandu należącego do Rudolfa Dasslera, stwarzając poważną konkurencję dla adidasa.