Jak dopasować do nogi buty piłkarskie?

Wydaje Ci się, że wybór odpowiednich butów do gry w piłkę nożną jest niemal dziecinnie prostym zadaniem? Wbrew pozorom zadanie to nie jest aż tak łatwe, ponieważ w tym przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na właściwy rozmiar, ale również inne kryteria. Jak dobrać buty do piłki nożnej i ile luzu powinno być w butach piłkarskich? Po lekturze tego artykułu wszystko stanie się jasne!

Jak dobrać idealne buty piłkarskie? – najważniejsze kwestie

Choć najsłynniejsi producenci sportowego obuwia niemalże non-stop zasypują nas kolejnymi, interesującymi propozycjami butów piłkarskich, które za każdym razem prezentują kolejną odsłonę spektakularnego, oryginalnego designu, to jednak interesujące wzornictwo nie powinno być jednym czynnikiem, na który zwraca sie uwagę podczas wyboru odpowiednich korków piłkarskich, czy też butów przeznaczonych do gry na hali.

Zanim któryś z dostępnych projektów na dobre skradnie Twoje serce i nie będziesz już nawet brał pod uwagę innych alternatyw powinieneś upewnić się czy:

a)     Nadaje się on do gry na danej nawierzchni?  

b)     Jest on wykonany z odpowiednich materiałów odznaczających się trwałością? 

c)     Odpowiada on poziomowi posiadanych przez Ciebie umiejętności?

a także, co najważniejsze czy jest on w ogóle dostępny w odpowiednim rozmiarze, który powinien być dobrany tak by w butach piłkarskich znajdowała się również pewna ilość zapasu umożliwiająca swobodne włożenie do nich trochę grubszej skarpetki. Ile więc powinno być luzu w butach piłkarskich? Optymalną wartością, która nie sprawi, że dosłownie będą Ci one spadały z nóg podczas gry jest około 0.5 cm luzu. Stosując się do tej ogólnie przyjętej zasady możesz mieć pewność, że zdobywanie goli, atak oraz obrona będą szły Ci jak z płatka, a dodatkowo wszelkie kontuzje będą omijały Cię szerokim łukiem.

Gra w przyciasnych korkach piłkarskich, butach na halę czy każdych innych to nie tylko niemal gwarantowany brak komfortu, ale również doskonały sposób na skuteczne obniżenie swojej skuteczności, a to nigdy nie jest pożądaną sytuacją w piłkarskim świecie – niezależnie od tego czy jest to trening czy też konfrontacja z rywalami.

Jak dobrać buty do piłki nożnej/korki piłkarskie? – wybieramy rodzaj podeszwy

·     Buty piłkarskie na naturalną trawę

Tego typu buty piłkarskie określane są mianem lanek, a więc klasycznych butów z plastikową podeszwą z kołkami wykonanymi z tego samego materiału (bądź gumy), które zapewniają optymalną przyczepność do podłoża. W zależności od wybranego modelu kołki na podeszwie mogą przybierać kształt owalny lub płytek, a dzięki swojej budowie świetnie sprawdzają się na standardowych boiskach oraz tych z twardą nawierzchnią.

·     Korki piłkarskie na sztuczną trawę

Do gry na tzw. orlikach znakomicie sprawdzają się buty piłkarskie, które na podeszwie posiadają niewielkie, umieszczone blisko siebie korki. Możemy mówić tutaj o butach AG – czyli rodzaju korków piłkarskich łudząco podobnych do tradycyjnych lanek, jednak różniących się od nich ilością korków oraz ich długością, a także o butach TF/TT, czyli tych posiadających podeszwę z krótkimi, gumowymi korkami, które dobrze sprawdzają się również na zamarzniętych powierzchniach.

·     Buty piłkarskie do gry na hali

Cechą charakterystyczną halówek jest fakt, że posiadają one całkowicie gładką podeszwę, która wykonana jest z zapewniającego przyczepność kauczuku. Często zdarza się, że ten rodzaj butów piłkarskich posiada dodatkowe wzmocnienia na czubku, które mają na celu przedłużyć ich żywotność w związku z tym, że na hali często kopie się piłkę czubkiem buta.

Buty piłkarskie – który materiał najlepiej się sprawdza?

Buty ze skóry

O ile korki piłkarskie wykonane ze skóry mogą pochwalić się zaskakującą trwałością oraz komfortem użytkowania, to decydując się na zakup tego typu butów warto mieć na względzie fakt, że regularna pielęgnacja oraz konserwacja jest w tym przypadku dosłownie koniecznością. Idealnie dopasowujący się do stóp materiał zapewnia również oddychalność, ale jednocześnie na skutek nadmiernego kontaktu z wodą może zacząć się on odkształcać. W przypadku skórzanych butów piłkarskich bardzo wskazana jest zatem ostrożność.

Buty z materiałów syntetycznych

Obecnie są znacznie częściej wybierane niż buty skórzane, a dzieje się tak ponieważ nie tylko nie trzeba martwić się w ich przypadku o ewentualne odkształcanie, ale również o ewentualne otarcia oraz podrażnienia mogące pojawić się na skutek bliskiego kontaktu skóry z ostrymi szwami. Ponadto syntetyczne buty piłkarskie są znacznie bardziej odporne na działanie wody. Mają one jednak jedną, dość dużą wadę, a mianowicie – w przypadku zakupu zbyt małego rozmiaru rozciąganie butów z syntetycznych materiałów jest nieco bardziej skomplikowane i często może okazać się nieskuteczne.

Jak rozbić buty piłkarskie? – skuteczne sposoby na za ciasne buty piłkarskie

Wybrany przez Ciebie model butów piłkarskich niestety okazał się za mały i zamiast przyjemności z odnoszonych sukcesów na boisku możesz pochwalić się tylko bolesnymi obtarciami? Spokojnie, to jeszcze nie pora na zakup kolejnej, zupełnie nowej pary obuwia piłkarskiego, istnieją bowiem sprawdzone sposoby na rozciąganie za małych i za ciasnych butów piłkarskie, które pomogą Ci raz na zawsze pożegnać się z tym dość kosztownym problemem.

Jak rozciągnąć buty ze skóry?

Jeżeli okazało się, że Ty i Twoje skórzane buty piłkarskie to jednak niezbyt dobrze dobrana para, to nie musisz się absolutnie załamywać i szukać kolejnego modelu. W przypadku obuwia ze skóry świetnie sprawdzają się 3 następujące sposoby na rozciąganie butów:

1.     Niezawodna dziecięca oliwka

Okazuje się, że dobroczynny wpływ dziecięcej oliwki na skórę, która staje się po jej użyciu niezwykle miękka niczym u niemowlaka, cenią sobie również skórzane buty piłkarskie. Jeśli wybrana przez Ciebie para okazała się za mała wystarczy, że posmarujesz całą ich powierzchnię oliwką, a następnie przystąpisz do masowania, rozciągania oraz urabiania – dzięki temu zabiegowi skóra stanie się miękka i z łatwością dopasujesz ją do swoich preferencji.  

2.     Mokre szmatki

Sposób dzięki któremu przez noc Twoje skórzane buty do piłki nożnej staną się o wiele wygodniejsze niczym za dotknięciem magicznej różdżki? Zmocz kilka szmatek, a następnie włóż je do środka butów i pozostaw na noc bądź na kilka godzin w trakcie dnia. Po upływie tego czasu Twoje za małe dotąd buty okażą się wprost idealne, a Ty będziesz mógł cieszyć się nieznanym dotąd komfortem podczas gry.

3.     Wilgotny trening

Jednym ze skutecznych sposobów na rozbicie za ciasnych butów piłkarskich jest… zmoczenie ich bezpośrednio przed treningiem. Dzięki temu zabiegowi mokra skóra zacznie dopasowywać się do rozmiaru oraz kształtu stopy, a Ty już pod koniec treningu będziesz odczuwać faktyczną różnicę. Pamiętaj jednak by nie suszyć ich potem na kaloryferze lub słońcu – o wiele lepszym zabiegiem będzie umożliwienie im samodzielnego wyschnięcia.

Za małe korki piłkarskie – co robić w przypadku obuwia z syntetyków?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy rozciąganie za małych butów z materiałów syntetycznych niestety nie gwarantuje 100% sukcesu, nie oznacza to jednak, że nie warto próbować.

Sposobem na tego typu za ciasne buty piłkarskie jest włożenie ich do miski z gorącej wodą, a następnie odczekanie 20 minut. Po upływie tego czasu warto upewnić się czy cholewki faktycznie są znacznie bardziej elastyczne, a następnie założyć je na stopy. Wilgotne obuwie lepiej dopasuje się  do pożądanego kształtu i tym samym szybciej się rozbije.