Jak Wybrać Buty Do Biegania W Terenie?

Wiatr we włosach, piękne otoczenie przyrody, wolność i możliwość oderwania myśli od czekających obowiązków, to tylko niektóre z pozytywnych korzyści płynących z rodzaju aktywności fizycznej jakim jest bieganie.  Dodajmy do tego poprawę kondycji, lepsze samopoczucie, sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i przepis na jeden z ulubionych sportów Polaków gotowy.

Jeśli chciałbyś dołączyć do stale rosnącego grona biegaczy, ale nie wiesz od czego należy uzależnić wybór konkretnych butów do biegania, to koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Buty do biegania – czy projekty dedykowane do biegania w mieście sprawdzą się również w terenie?

Na pytanie, które pojawia się w głowie prawie każdego początkującego biegacza istnieje tylko jedna, prawidłowa odpowiedź, a mianowicie: absolutnie NIE. Pomiędzy butami dedykowanymi do biegania po asfalcie oraz innych, typowo miejskich nawierzchniach, a butami trailowymi występują bowiem istotne różnice, które mają wpływ nie tylko na komfort podczas biegu, ale co równie istotne na samo bezpieczeństwo użytkownika.

Buty do biegania w terenie (zamienne zwane butami trailowymi oraz butami do biegania po górach) odróżniają się od miejskich modeli nie tylko konstrukcją, ale również rodzajami materiałów wykorzystanych do stworzenia cholewek, jak i typem podeszwy oraz bieżnika. Jeśli więc dotąd żyłeś w przekonaniu, że zarówno jedne, jak i drugie sprawdzą się we wszystkich, możliwych warunkach, to jak najszybciej o tym zapomnij, ponieważ w ten sposób nabawisz się jedynie dotkliwej w skutkach kontuzji, która wykluczy Cię z codziennych treningów co najmniej na kilka tygodni. Jak więc wybrać odpowiednie buty do biegania męskie oraz buty do biegania damskie? Zaraz wszystko stanie się jasne!

Wybieramy buty do biegania w terenie: 6 najważniejszych kwestii

Choć dla wielu design ma kluczowe znaczenie, to wybierając buty do biegania po górach, leśnych ścieżkach oraz innych, nieregularnych powierzchniach warto zwrócić uwagę również na kilka innych, bardzo istotnych aspektów.

1. Typ podbicia stopy przyszłego użytkownika damskich lub męskich butów do biegania

Pierwszą, można by rzec najważniejszą kwestią, którą powinno się ustalić jeszcze przed wyruszeniem na poszukiwania idealnych butów do biegania w terenie jest ustalenie rodzaju podbicia jaki posiadamy. Zgodnie z przyjętym rozróżnieniem możemy wyróżnić aż trzy sposoby przetaczania stopy podczas biegu – supinację, nadpronację oraz tzw. podbicie neutralne.

Mianem stóp supinujących określa się te, które podczas biegu znacznie bardziej obciążają zewnętrzne krawędzie stopy, a kostki utrzymane są w wychylonej do zewnątrz pozycji. Jeżeli chodzi o stopy nadpronujące, tutaj znakiem charakterystycznym jest nie tylko płaskie podbicie stopy, ale również kierujące się ku wewnątrz kostki, co szczególnie widać właśnie podczas biegu. Wyróżnikiem stóp z podbiciem neutralnych jest proste ustawienie podczas kostek.

Wspominane powyżej ustawienie kostek odnosi się oczywiście do biegania po asfalcie – biegając w terenie normą jest sytuacja, gdy stopy nieustannie lądują w zupełnie innym położeniu. Z tego tez względu w ofercie wielu znanych marek zajmujących się sprzedażą damskich oraz męskich butów do biegania może odnaleźć przede wszystkim propozycje butów trailowych z podeszwami dedykowanymi dla neutralnego podbicia.

2. Odpowiedni rozmiar butów trailowych

Jeśli chcesz by  podczas biegania po nierównych ścieżkach komfort nie opuszczał Cię nawet na krok (a wierzymy, że tak właśnie jest J) wybierając buty trailowe powinieneś stosować się do jednej, dobrze znanej wszystkim biegaczom zasady, a mianowicie wybrać buty, które są trochę większe od Twojego standardowego rozmiaru.

Optymalnym rozwiązaniem będą buty do biegania, w których podczas stania w wyprostowanej pozycji będziemy mieć około 0,5 cm – 1 cm wolnej przestrzeni. Nie od dziś bowiem wiadomo, że na skutek intensywnej pracy mającej miejsce podczas biegu stopy puchną i zwiększają swoją objętość, tak więc wszelki zapas na pewno zostanie wykorzystany. Dodatkowo wybierając rozmiar butów do biegania Asics, Nike, adidas lub każdych innych warto kierować się długością wkładki, gdyż normą (nawet w kolekcjach  jednej i tej samej marki) jest sytuacja, gdy dwa zbliżone do siebie modele posiadają kompletnie inną rozmiarówkę.

3. Rodzaj bieżnika znajdującego się w butach do biegania w terenie

W przypadku butów do biegania po górach kluczową rolę odgrywa oczywiście bieżnik, który powinien zapewnić nie tylko optymalną przyczepność do nierównej nawierzchni, gdzie często można spotkać zarówno kamienie, jak i wystające korzenie, ale również wsparcie nawet podczas najgorszych warunków pogodowych.

W przeciwieństwie do klasycznych butów do biegania po mieście, projekty dedykowane w teren posiadają agresywny bieżnik z wystającymi kołkami, które im są dłuższe, tym lepiej buty będą się spisywać na grząskim terenie, a więc zarówno na piasku, jak i śniegu czy też błocie.

Brooks Running Shoes

4. Typ dropu zastosowanego w butach

Kolejną kwestią, która ma kluczowe znaczenie w przypadku butów do biegania jest drop, a więc stosunek wysokości  położenia pięty do wysokości umiejscowienia śródstopia. W większości projektów dedykowanych do tego rodzaju aktywności fizycznej normą jest drop wynoszący między 8-12 mm, który zapewnia stopom w pełni komfortowe i co ważne bezpieczne ułożenie.

5. Amortyzacja

Istotnym aspektem jest także amortyzacja, która odpowiada za dynamikę oraz tłumienie wszelkich wstrząsów pojawiających się na skutek zetknięcia się stóp z podłożem. W zależności od wybranego modelu amortyzacja butów do biegania dla kobiet lub mężczyzn może mieć postać poduszki gazowej (buty do biegania Nike), żelu (buty do biegania Asics) lub też pianki (buty do biegania adidas), a nawet sprężynek.

Wśród dostępnych rodzajów butów trailowych możemy wymienić te o amortyzacji:

– dużej: zalecana jest ona zwłaszcza osobom o cięższej wadze, a także wszyscy ci biegacze, którzy zamierzają w ramach jednego treningu pokonywać dystanse wynoszące nawet do 30 km.

– średniej: to amortyzacja dedykowana biegaczom z mniejszą wagą, którzy poszukują butów idealnych do krótszych treningów biegowych lub tych wynoszących do 20 km;

– znikomej: projekty z tym typem amortyzacji dedykowane są doświadczonym biegaczom, którzy startują w zawodach i cenią sobie szybkie tempo podczas treningów do 10 km.   

6. Rodzaj cholewki

Ostatnim już aspektem jest rodzaj materiału z jakiego wykonana jest cholewka, który powinien być dopasowany przede wszystkim do własnych preferencji oraz oczekiwań użytkownika.

Jeżeli szukasz rozwiązania, które znakomicie sprawdzi się podczas słonecznej oraz wietrznej pogody wybierz buty do biegania po górach z cholewkami wykonanymi z meshowej siateczki, która znakomicie odprowadza nadmiar potu i zapewnia optymalny przepływ powietrza. Jeżeli natomiast poszukujesz butów do biegania w terenie, które zagwarantują Ci skuteczna ochronę nawet przed najgorszą, intensywną ulewą zdecyduj się na zakup butów z wodoodporną membraną Gore-Tex lub wybierz te wzmocnione za pomocą nylonowych wstawek, które odznaczają się odpornością na różnego typu uszkodzenia.

Ponadto wybierając konkretny model butów do biegania w terenie upewnij się, że posiadają one gumowe wzmocnienie w obrębie palców, które zapewnią Ci skuteczną ochronę przed wszelkimi, ewentualnymi urazami, a także zwróć uwagę na to czy projekt, który masz na oku posiada sztywny zapiętek skutecznie stabilizujący stopy i dbający o to by pozostały one w prawidłowej pozycji przez cały czas biegu.