Poradnik na temat wyboru butów narciarskich powoli przeradza się w vademecum narciarza. Wiemy już, dlaczego warto kupić własne obuwie do jazdy na nartach, jeśli planujemy dłuższą przygodę z tą dyscypliną sportową. Znamy różnice między produktami dla osób początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Przejdźmy do kolejnych ważnych elementów w tym temacie.
Buty narciarskie dla ekspertów
Jedną z kategorii butów narciarskich pod względem poziomu zaawansowania są produkty określane mianem Race. Wiele osób myśli, że są to tak zwane modele „zawodnicze”, jednak musimy zaznaczyć, że buty z tej kategorii nie są obuwiem wykorzystywanym przez profesjonalistów na przykład w Pucharze Świata, choć oczywiście wyglądają niemalże identycznie. Buty typu Race powstają z myślą o ambitnych i wymagających narciarzy, aczkolwiek nadal są to buty amatorskie. Charakteryzują się niemałą sztywność, bowiem indeks twardości skorupy najczęściej mieści się w przedziale 130-160. Modele z tej kategorii są produkowane dla osób ceniących dość agresywną jazdą przy dużych prędkościach. Taki styl jazdy wymaga precyzyjnej kontroli nad nartami, dlatego buty Race mają przemyślaną w każdym calu konstrukcję. Skorupa buta musi minimalizować ruch stopy i być przekaźnikiem energii do nart. W konsekwencji mamy botki, które nie są w stanie dorównać pod względem komfortu użytkowania produktom z grupy All Mountain. Ściany cholewki są w miarę cienkie, podobnie jak wkładki pod stopą. Takie rozwiązania umożliwiają dynamiczną jazdę oraz osiąganie imponujących prędkości, lecz ograniczają ogólną wygodę i komfort termiczny.
Buty narciarskie dla kobiet
Damskie buty narciarskie stanowią osobną kategorię. Wynika to z faktu, że kobiece stopy są delikatniejsze i producenci obuwia doskonale zdają sobie z tego sprawę. W ofertach cenionych firm znajdziemy więc szeroką gamę produktów przeznaczonych dla przedstawicielek płci pięknej. Marki starają się uzupełniać swój asortyment propozycjami dla pań początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Różnice między męskimi a damskimi butami narciarskimi skupiają się przede wszystkim na kwestiach takich jak ergonomia, masa ciała oraz motoryka ruchu i styl jazdy. Buty narciarskie dla kobiet mają niższy obrys górnej krawędzi skorupy, co wynika z tego, że kobiety mają dłuższy mięsień łydki. Z kolei niższa wartość flexu to efekt tego, że zazwyczaj kobiety są zdecydowanie lżejsze od mężczyzn, więc używają mniej siły do przeniesienia ruchu i energii na narty.
Jak kupować buty narciarskie?
Zakup butów narciarskich wymaga od nas sporej dozy cierpliwości i uwagi. Na początku musimy zdecydować, jaką grupą obuwia jesteśmy zainteresowanie. Kolejnym krokiem jest znalezienie sklepu oferującego szeroką paletę interesujących nas produktów. Najlepiej postawić na popularny sklep, który cieszy się pozytywnymi opiniami wielu zadowolonych klientów. Rozmiaru buta nie możemy wybierać w ciemno, ponieważ obuwie do jazdy na nartach musi być precyzyjnie dopasowane do stopy, którą powinniśmy zmierzyć specjalną markę. Po ustaleniu rozmiaru, możemy przystąpić do wyboru kolejnych elementów. W czasie przymierzania butów w sklepie zadbajmy o to, byśmy mieli na sobie jedną warstwę skarpet narciarskich.
Założyłeś już buty narciarskie i zapiąłeś wszystkie klamry – co dalej? Stajemy w naturalnej pozycji narciarskiej, uginając nogę w kolanie. Postaramy się poruszać stopą wewnątrz buta. Jeśli poczujemy luz, zapnijmy mocniej wszystkie klamry. Jeśli po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności, użytkowanie obuwia w sklepie doprowadzi do odczuwania dyskomfortu, może to oznaczać, że w takich butach nie zostaniemy mistrzami stoku. Warto poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie idealnych butów narciarskich. Pamiętajmy, że ten zakup to inwestycja w nasz komfort i bezpieczeństwo.
Buty narciarskie – o czym pamiętać?
Nowoczesne buty narciarskie produkowane są z tworzyw sztucznych, które twardnieją pod wpływem temperatury. Dobrze jest więc przechowywać swoją ulubioną parę w wystarczająco ciepłym miejscu. Jeśli na przykład zimą pozostawimy buty na noc w bagażniku samochodowym, następnego dnia na pewno będziemy mieli problemem z założeniem ich i prawidłowym dopasowaniem. Obuwie do jazdy na nartach możemy suszyć przy użyciu specjalnych suszarek. Pamiętajmy też, by bez potrzeby nie wyjmować zbyt często botków ze skorupy, ponieważ wykonywanie tego zabiegu częstokroć może doprowadzić do wielu niechcianych uszkodzeń mechanicznych lub nieodwracalnych odkształceń.